A zaj elleni küzdelem világnapja – április utolsó szerdája 04.24.

A zaj elleni küzdelem világnapja – április utolsó szerdája 04.24.

Manapság a tartós zajhatás évekkel rövidítheti meg az életünket, mely főként a városlakók életében jelentős. Erre hívja fel a figyelmet a zajszennyezés elleni világnap, melyet 1996 óta tartanak.

A WHO értékelése szerint a 65 dB fölötti környezeti zaj, a zajhatárértékek hosszabb ideig tartó túllépése egészségkárosodást idézhet elő. A zajjal egész testünk egészségét veszélyeztetjük: halláskárosodást, idegrendszeri panaszokat, szívritmuszavart okozhat, súlyosbítja a refluxbetegséget, sőt egy új kutatás szerint a zaj sejtszinten rombol, olyan stresszválaszt indít be a szervezetben, ami végső soron érrendszeri károsodáshoz, szívbetegséghez vezet.
Az erősödő folyamatos éjszakai zajártalom hatására elmarad a pihentető mélyalvás fázisa. A környezeti zaj- és rezgésterhelésre vonatkozó nappali és éjszakai megengedett határértékeit rendeletekben szabályozzák.

Fák környezeti haszna a zajvédelemben
Tudtad, hogy különösen a városban, vagy a forgalmas utak mellett élő embert semmi sem képes olyan hathatósan védeni a zaj ellen, mint a növényzet?
Az otthonunkban is használhatunk növényeket zaj csökkentése szempontjából.

  • Közönséges orgona
  • Cserszömörce
  • Babérmeggy
  • Borostyán
  • Gyetyán

Veszélyben a gyerekek hallása!

A szűrések során kiderült, hogy egyre több a csökkent hallású kisgyerek. Erről részben a szórakoztatóipar és a média tehet. A szülők szerepe meghatározó. Ne engedjék, hogy a kicsiknek szánt rendezvényeken túl hangosan bömböljön a zene! Figyeljenek arra is, hogy otthon milyen hangerővel hallgatják a filmeket, videójátékokat. A tévét, rádiót ne harsogják túl, halkítsanak! Ne engedjék, hogy a fülhallgatóval bömböltessék az agyukba a zenét.