A Nemzetközi Alzheimer Társaság kezdeményezte világnap alkalmából az események célja javítani a betegségtudatosságot, felhívni a figyelmet a betegséggel kapcsolatos tévhitekre, illetve a betegek életkörülményeinek javítására.
2012-től a kampányt egész szeptemberre kiterjesztették (Alzheimer-világhónap; World Alzheimer’s Month), ennek csúcspontja szeptember 21. A Társaság minden évben ezen a napon teszi közzé a demencia globális terjedésével, visszaszorításával, az aktuális tennivalókkal foglalkozó éves jelentését és ajánlásai.
Az Alzheimer-kór a leggyakoribb demenciához vezető neurodegeneratív betegség, amely során az agy bizonyos területein plakkok és zárványok alakulnak ki, ami az agyi funkciók beszűküléséhez, a magatartás megváltozásához, végül biológiai leépüléshez, az önellátásra való teljes képtelenséghez vezet. A kór kialakulásának okai nem ismertek, de bizonyos rizikófaktorok (pl.: magas vérnyomás, fejtraumák, rosszul kezelt cukorbetegség, egyes nyugtatók, elhízás) növelik a megbetegedés kockázatát.
Alzheimer-kór esetén mire az első tünetek észlehetők, a betegséget okozó idegsejt pusztulás már évek óta zajlik. Korai stádiumban megjelenő tünet a feledékenység, a tervezés, a problémamegoldás zavara. A fentiek mellett problémássá válik a bonyolultabb mindennapi tevékenységek elvégzése akár a házimunkában, akár a munkahelyen és nehézséget okozhat a pénz kezelése is. Ebben a szakaszban a beteg még képes magát ellátni és önállóan élni, de bizonyos dolgokat már elfelejthet, például bevenni a gyógyszerét, emellett könnyen eltéved, ha új helyen jár, ismételgethet dolgokat. A betegség előrehaladtával egyre inkább előtérbe kerülnek a viselkedészavarok, pszichiátriai tünetek, érzékcsalódások, hallucinációk, téveseszmék, amitől nyugtalanná, nem ritkán agresszívvé válhatnak.
Késői stádiumban a betegek már a saját legközelebbi hozzátartozóikat sem ismerik fel. Apátiába esnek, nem tudják visszatartani a vizeletüket, és ágyhoz kötötté válnak. Mai tudásunk szerint az Alzheimer-kór gyógyíthatatlan betegség. A korai szakaszban megkezdett gyógyszeres kezelés egy-két évvel késleltetni tudja a betegség progresszióját.
Egyre több bizonyíték szól amellett, hogy egészséges életmóddal az időskori dementia kialakulásának kockázata is csökkenthető.