Az egészség érték!

Az egészség érték!

AZ EGÉSZSÉG ÉRTÉK!
KEZDJÜK A SZŰRŐVIZSGÁLATOKKAL!

Az egészségtudatossághoz szorosan hozzátartozik a szűrővizsgálatokon való részvétel, mivel így idejében felfedezhetőek népegészségügyi szempontból fontos betegségek.
Miért fontos a szűrés? A rendszeres szűrővizsgálatok célja, hogy egyszerűen elvégezhető, a vizsgált személy számára kellemetlenséget nem okozó módon kimutassák a rejtett, tüneteket és panaszokat még nem okozó betegségeket, vagy bizonyos betegségekre való hajlamot. A korai diagnózis kulcsfontosságú az akut és krónikus betegségek esetében.
Számos esetben akár életet is menthet egy korai diagnózis és időben megkezdett kezelés.

A rákszűrések segítségével akár már a daganatot megelőző állapotot is fel lehet ismerni, így a korán elkezdett kezelések jelentősen javíthatják a gyógyulás esélyét. Világszinten minden 8. férfi és minden 11. nő lesz rákos élete során, ezért fontos az aktuális egészségi állapot és a hajlamosító tényezők ismerete és magas kockázat esetén életmódbeli változások kezdeményezése.

Az egyik leggyakrabban előforduló női daganattípus a mellrák: hazánkban évente körülbelül 8500 új esetet diagnosztizálnak. Sokan mégsem ismerik a tüneteket, és nem tudják, hogy mit tehetnek azért, hogy az esetleges kialakulást időben észrevegyék.

A mellrák sajnos nagyon sok nő életét követeli évente, pedig rendszeres szűrővizsgálattal időben diagnosztizálható. Ezzel elkerülhetővé válhatnak az áttétek, és a betegség a legtöbb esetben sikeresen gyógyítható.

A mellrák esetében is elmondható, hogy a korai felismerés leghatásosabb módszere a szűrővizsgálat, ezért nagyon fontos, hogy szánjunk magunkra havonta és évente egyszer legalább fél órát.
Miért fontos az évenkénti rendszeres emlőszűrés?
Mellrák esetében is elmondható, hogy a betegség kezdeti stádiumban nem okoz fájdalmat, így sokszor csak célzott röntgenvizsgálattal, mammográfiával, emlőultrahanggal és a hónalj áttekintésével diagnosztizálható. A rendszeres mammográfiás vizsgálatokkal, az időbeni észleléssel és az időben megkezdett kezeléssel a halálozási szám csökkenthető. Tegyünk meg mindent az egészségünk megőrzése érdekében.

Melyek a mellrákra utaló leggyakoribb tünetek?
• Kitapintható csomó a mellben és a hónaljban
• Megduzzadt, kemény, pirossá váló mell
• A mell alakjának változása
• A mellbimbó váladékozása, viszketése, kipirosodása

Hogyan végezzünk önvizsgálatot?

  1. Álljunk a tükör elé és tegyük csípőre a kezünket. Figyeljük meg a mellek formáját, méretét, kontúrját, a mellbimbókat és a bőr változásait.
  2. Emeljük fel mindkét kezünket a fejünk fölé, és így is nézzük meg a fentiek szerint, valamint azt is, hogy a mell körvonala változik-e.
  3. Tegyük tarkóra az egyik kezünket, a másik kezünk 3 középső ujjának ujjbegyével, körkörös mozdulatokkal vizsgáljuk át a mellünket. Végezzük el a vizsgálatot álló és fekvő helyzetben, mindkét mellen.
  4. Vizsgáljuk át a mellekhez tartozó nyirokrétegeket is a hónaljnál, kulcscsontnál és a szegycsontál is.
  5. Végül pedig préseljük össze a mellbimbót, hogy meggyőződjünk arról, nem váladékozik-e.