Október 20-a a csontritkulás elleni küzdelem vilgánapja

Október 20-a a csontritkulás elleni küzdelem vilgánapja

                   

Október 20-a a csontritkulás elleni küzdelem világnapja, melyet néma betegségnek is neveznek: a csontok szilárdságát biztosító ásványi anyagok mennyisége csökken, a csonttömeg megfogyatkozik. Ennek következtében a csontok még a legkisebb erőfeszítés esetén is nagyon könnyen eltörhetnek, ez akár halálos következményekkel is járhat egy idősebb beteg számára.
Magyarországon a lakosság 10 százalékát érinti a csontritkulás, ami az 55 év fölötti korosztályt, nagyobb arányban pedig a nőket veszélyezteti.
A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a betegségre, minél többen megismerjék kockázati tényezőit, tüneteit megelőzését és kezelését, mivel a veszélyeztetettek magas száma, valamint a betegség nyomán kialakuló életminőség romlás jelentős.
Hogyan előzhető meg?
A csontvesztés üteme időbeni diagnózissal, rendszeres testmozgással és megfelelő táplálkozással lassítható. Ajánlott kerülni a dohányzást, a kávé és a szeszes italok fogyasztását, melyek negatív hatással bírnak a kalcium beépülésére. A kalcium a csontok fő alkotója, melynek beépülését a D-vitamin segíti elő. A csontozat rendszeres terhelése is nagyban hozzájárulhat a csont szerkezetének megőrzéséhez, a napi séta, kocogás, vagy bármilyen testmozgás ugyanis elősegíti a csontképzést.
A csontritkulás kezelése magában foglalja a gyógyszeres terápiát, amelynek alapja a kalcium pótlás napi 1000-1200 mg mennyiségben, és a D-vitamin szinttől függő D-vitamin pótlás átlag napi 2000 NE mennyiségben. Vannak készítmények, amelyek lassítják a csontvesztést, és vannak, amelyek elősegítik az új csontképződést. A gyógyszeres terápia beállítása szakorvos feladata. Emellett a fizioterápia, a gyógytorna, és a megfelelő életmódbeli változtatások is segíthetnek a tünetek enyhítésében és a további törések megelőzésében.