Az asztma világnapja egy nemzetközi ünnep, amelyet minden évben május első keddjén tartanak.
Ez a nap lehetőséget biztosít arra, hogy széleskörű tájékoztatás történjen a betegség kialakulásáról, a tünetek felismeréséről és kezelésének különféle gyógymódja
Az asztma genetikai és környezeti tényezők hatására kialakuló, rendszerint légúti gyulladással, időben és intenzitásban eltérő légúti tünetekkel járó betegség: sípolás, nehézlégzés, mellkasi feszülés és köhögés jellemző rá, amelyek a gyulladás miatti légúti túlérzékenység következményeképp visszatérő epizódokként jelentkeznek. A tünetek – amelyek oka, hogy kilégzéskor a levegő áramlása változó mértékben korlátozott, beszűkült – leginkább éjszaka vagy kora reggel jelentkeznek, terhelésre vagy bizonyos provokáló tényezők hatására súlyosbodnak. A tünetek spontán vagy gyógyszeres kezelés eredményeképp általában enyhülnek.
Az asztma diagnosztizálását, gyógyszeres kezelését, gondozását, asztma ellenes inhalációs készítmények elrendelését és az inhalációs kezelés oktatását és a megfelelő használat ellenőrzését, továbbá az akut súlyos asztma ellátását tüdőgyógyász szakorvosok végzik.
A betegség jellemzőiből adódóan a legfőbb cél tehát az asztma kialakulását, klinikai megjelenését befolyásoló környezeti tényezők (pl.: allergének, dohányfüst, légszennyezés, vírusinfekciók) felismerésén, kezelésén túl a beteg együttműködés, a megfelelő asztmakontroll elérése és a tünetek kialakulásának megelőzése.