Az alvás világnapját minden évben márciusban ünnepeljük, a tavaszi napéjegyenlőség előtt, ez a nemzetközi alvástársaság, a World Sleep Society több mint 80 országot magában foglaló szervezetének a napja, melyhez világszerte milliók csatlakoznak.
Az alvászavar az egyik legelterjedtebb civilizációs népbetegség: a fejlett országokban a lakosság mintegy harminc százalékát érinti.
Fontos a jó alvás!
A megfelelő mennyiségű és minőségű éjszakai alvásnak nagy jelentősége van a szervezet szabályozó egyensúlyának fenntartásában. Az alvás számos testi folyamatot és funkciót befolyásol: hatással van a vérnyomásra, a vércukorszintre, a gyulladásokra, a hormontermelésre, az immunrendszer működésére.
A nem megfelelő alvás következménye a folyamatos álmosság, fáradtság, ingerlékenység, a csökkent teljesítmény, a megnövekedett reakcióidő, illetve nagyobb érzékenység a fájdalomra.
Az alváshiány komolyabb betegségeket is okozhat: emésztési problémákat, mentális betegségeket, szív- és érrendszeri betegségeket, és összefüggésbe hozható bizonyos rákfajták kockázatának növekedésével is.
Mi szükséges a jó alváshoz?
Alvatlanságot okozhat a magnézium hiánya is, melynek fő oka az egészségtelen táplálkozás.
A rossz alvás hátterében a nem megfelelő fekhely is állhat. Azok a matracok az ideálisak, melyek alkalmazkodnak a test alakjához.
Az Alvás világnapja alkalmából fordítsunk még nagyobb figyelmet a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra, és ne hagyjuk, hogy a rossz alvás életünk természetes részévé váljon! Akinek alvásproblémája van, forduljon minél előbb szakemberhez, aki hatékony segítséget tud nyújtani a háttérben álló okok feltárásával.