Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) által 1987-ben, a kábítószerekkel történő visszaélés, és az illegális kereskedelem elleni témában megfogalmazott deklaráció értelmében, minden év június 26-án kerül megtartásra a Kábítószer-ellenes Világnap.
Célja a kábítószer-probléma visszaszorítása, felhívva a figyelmet a drogkereskedelem elleni harc fontosságára.
Világszerte mintegy 200 millió ember fogyaszt rendszeresen illegális szereket. A drog évente körülbelül 200 ezer ember haláláért közvetlenül felelős. Az utóbbi évekig Európában a leggyakrabban használt kábítószerek a kannabisz-származékok voltak, míg napjainkra jelentősen növekszik a különböző szintetikus, részben még legálisnak számító tudatmódosító szerek használata.
Az új típusú drogok különösen veszélyesek. Kémiai összetevőik ismeretlenek és bizonytalan eredetűek, nem lehet tudni, pontosan mit tartalmaznak. Az emberi szervezetre, pszichére gyakorolt hatásuk, rövid-, és hosszú távú kockázataik ismeretlenek. Akár az első „kipróbálás” is a fogyasztó életébe kerülhet. A droghasználónak torzulhat a tér-, az idő-, és fájdalomérzékelése, elveszítheti önkontrollját. A következmények beláthatatlanok, végzetesek lehetnek.
Korunk egyik legnagyobb kihívása a kábítószer elleni küzdelem. Főleg a fiatalok vannak veszélyben, akik kíváncsiságból, vagy azért, hogy bebizonyítsák társaik előtt, hogy milyen bátrak hozzányúlnak bizonyos bódító szerekhez.
Kábítószer általi befolyásoltságra utal például az ingerlékenység, közöny vagy éppen ok nélküli eufória, figyelemhiány, zavart beszéd, alvászavar, koordinációs zavarok, indokolatlan rettegés, hallucináció, valamint olyan fizikális tünetek, mint a tűszúrás helye, hallucinogének okozta tág pupillák, ópiátok okozta szűkebb pupillák, étvágytalanság, fogyás, szürke arc, szájszárazság, orrfolyás. Ha arra gyanakszik, hogy környezetében valaki kábítószert használ, a legjobb, amit tehet, hogy szakszerű segítséget kér. Drogrehabilitációs otthonok, drogambulanciák, addiktológusok, pszichiáterek, kórházi addiktológiai és pszichiátriai rendelések segítenek a drogfüggőkön, érdeklődjön háziorvosától, hogy lakóhelyén milyen típusú ellátás elérhető.
Elsősorban fontos az őszinteség és a bizalom, ha a gyermek rákérdez erre a problémára, nyíltan beszélgessünk el vele, majd elmondani nekik, hogy mi a helyes megoldás. Ne a tiltást hangsúlyozzuk, egyszerűen csak meséljük el, hogy milyen következményei vannak a droghasználatnak. Mesélhetünk megtörtént eseteket, amiben hasonló korú gyermek egészsége került veszélybe a droghasználat miatt. ezt a problémát meg kell beszélni, családon belül, de az iskolákban is, szakítani kell időt arra, hogy kielemezzük ezt a témát, még nem késő. Ami nekünk apró dolognak tűnik, az gyermekünknek lehet, hogy élete legnagyobb problémáját is jelentheti. Fontos, hogy érezze az érzelmi biztonságot, így kisebb az esélye, hogy drogok után nyúl.
Magyarországon 1997 óta tartják hivatalosan a kábítószer-ellenes napot.