A biztonságos szex

Manapság egyre korábban kezdenek a fiatalok szexuális életet élni, a szexuális élet iránti érdeklődés világszerte felgyorsult. Tapasztalatok szerint a 14 év körüli lányok már elveszítették szüzességüket, általában idősebb korosztályból való fiúval. Szexuális élethez nem csupán testileg, de érzelmileg is elég érettnek kell lennie mindenkinek. Hiszen az első együttlét meghatározó legtöbbünk számára.

Szokták mondani, a mai lányok fejlettebbek. Ez bizonyos szinten igaz is, korábban érnek, testileg fejlettebbek, mint azonos korú fiú társaik. Nem szabad elfelejtenünk lelkileg is eléggé felkészültnek lenni, illetve természetesen, ha mindez megvan, nem szabad elfelejtkeznünk a szexuális élvezet mellett a biztonságról sem.

Manapság már többféle védekezési módszer létezik terhesség ellen. Javasolt tanácsot kérni nőgyógyász szakorvostól, ugyanis nem minden életkorban és nem mindenkinek ugyanaz a fogamzásgátlási módszer javasolt.

Említsünk meg néhány fogamzásgátlási módszert:

  1. Naptár-módszer- Nem a legbiztonságosabb fogamzásgátlási módszer, ritkán ajánlják alkalmazását!

A naptár-módszer lényege a termékeny napok meghatározása és ezeken a napokon a nemi érintkezés (illetve a behatolással járó szex) kerülése.

Alkalmazásához ismerni kell a nő saját nemi ciklusának jellegzetességeit. A peteérés általában a következő menstruáció első napját megelőzően 14 nappal következik be (még nem 28 napos ciklusok esetén is), ezért a ciklus néhány havi megfigyelése után az ovuláció időpontja meghatározható. Ez előtt és után 2-3 napig tartózkodni kell a szexuális élettől. Jó tudni azonban, hogy az ovuláció pontos időpontját nem tudhatjuk biztosan, hiszen az is befolyásolja, mennyit pihenünk, szedünk-e valamilyen gyógyszert, átestünk a közelmúltban valamilyen betegségen, fogyasztottunk-e alkoholt. A módszer inkább arra alkalmas, hogy a segítségével növeljük más fogamzásgátlási eszközök használatának hatékonyságát. Ráadásul a naptár-módszer semmiféle védelmet nem nyújt a nemi úton terjedő betegségektől.

  1. Ébredési hőmérséklet figyelése

Az ébredési hőmérséklet meghatározása szintén hozzásegíthet a peteérés időpontjának felismeréséhez. Ehhez minden reggel, az ágyból való felkelés előtt kell megmérni a maghőmérsékletet (szájban vagy hüvelyben), ugyanazzal a hőmérővel, naponta megközelítőleg ugyanabban az időpontban.

A ciklus első felében néhány tizeddel alacsonyabb hőmérsékleti értékek tapasztalhatók a normál, ún. bifázisos görbe esetén. Ovuláció idején a hőmérséklet némileg csökken, majd emelkedik 3-5 tized fokkal a peteérés előtti értékekhez képest és a ciklus második felében magasan is marad legalább 9-10 napon át. A hőmérséklet újbóli csökkenése jelzi a havi vérzés kezdetét. A hőmérséklet megemelkedése utáni harmadik naptól a szexuális élet biztonságosnak tekinthető.

  1. Méhnyak-nyák megfigyelés

A méhnyak-nyák megfigyelése kiegészítheti az egyéb természetes fogamzásgátlási módszereket. A peteérés előtt néhány nappal és a peteérés napján ugyanis a nyák áttetsző, tojásfehérjéhez hasonló állagú, nyújtható; a terméketlen napokon viszont inkább fehér, kisebb mennyiségű és nem nyújtható, tehát ebből is lehet következtetni a termékenységre.

  1. Megszakításos módszer

Megbízhatatlan eljárás, aminek a lényege az, hogy a hímvesszőt még a magömlés előtt eltávolítják a hüvelyből. Azonban a magömlést megelőzően távozó váladékcseppek is tartalmazhatnak hímivarsejteket, így a megtermékenyülés is bekövetkezhet.

  1. Spermicidek

A hüvelyi spermicid hatású anyagok patikában vény nélkül kaphatók. Többféle formában elérhetőek, például krém, hab, tampon alakban. A behatolás előtt negyed órával kell a hüvelybe helyezni, ekkor olyan hab képződik belőle, ami a hímivarsejteket elpusztítja. Jellegzetes szaga van, illúzióromboló lehet, ezért inkább összeszokott párok esetén előnyös.

  1. Gumióvszer

A gumióvszer nagy előnye a többi fogamzásgátló eljáráshoz képest, hogy helyes használat esetén véd a nemkívánt terhességtől és a nemi úton terjedő betegségektől is. Az óvszert a behatolás előtt kell felhúzni a merev hímvesszőre és magömlést követően rögtön el kell távolítani.

Hátránya, hogy használata illúzióromboló lehet, illetve ritka esetben szakadás is bekövetkezhet. Előnye viszont, hogy az óvszer számos helyen beszerezhető, alkalmazásának pedig nincsenek mellékhatásai.

  1. Fogamzásgátló tabletta

Nőgyógyász szakorvos javaslatára alkalmazható tabletta, melynek széles palettája ismert már.

A tabletták igen megbízhatóak, a mai csökkentett hormontartalmú termékek pedig mellékhatások tekintetében is sokkal kedvezőbbek, mint a korábbiak.

A tablettaszedés megkezdése előtt fontos tisztázni, hogy nincs-e a szedésnek ellenjavallata. A tabletták kedvezőtlenül befolyásolhatják a termékenységet a szedés befejezése után. Megnövelhetik a vérrögképződéssel járó betegségek kialakulásának a kockázatát (pl. trombózis).

  1. Spirál

Létezik olyan spirál, ami folyamatosan hormont bocsát ki, ezáltal a spermiumok bejutását is akadályozza. A spirált csak szült nőknek ajánlják. Az eszköz hatására a havi vérzés mennyisége nőhet, előfordulhat görcsös menstruáció is. Ritkán, de kialakulhat kismedencei gyulladás az alkalmazás során. Amennyiben terhesség jön létre IUD alkalmazása mellett, az többnyire kiviselhető. Növeli a méhen kívüli terhesség kialakulásának kockázatát.

Ezeket az információkat olvasva talán egyetértünk, hogy ha egy lány/ nő fogamzásgátló tablettát szed még nem biztonságos az együttlét. Fiatalok körében gyakoribb a partnercsere, ezért kifejezetten ajánlott a fogamzásgátló tabletta mellett gumióvszert alkalmazni, hiszen a nemi úton terjedő betegségektől az óvszer véd leginkább. A nemi úton terjedő betegségek főleg a nem monogám kapcsolatban élőket fenyegetik, ezért sem javasolt a gyakori partnercsere.

Az iskolai egészségfejlesztésben ad hoc jelleggel történik a szexuális felvilágosítás. Ráadásul a téma speciális jellegéből fakadóan az iskolák nem mindig tudják, mely részét kellene orvosnak vagy egészségügyi munkatársnak és mely részét pedagógusnak tartani.