1992 óta december 3. a fogyatékkal élő emberek világnapja, amely elsősorban azokra az embertársainkra igyekszik irányítani a közfigyelmet, akik balesetek, betegségek, katasztrófák során szenvedtek egészségkárosodást, vesztették el testi épségüket, korábban meglévő, különböző képességeiket.
A fogyatékosság nem betegség, hanem állapot, ami azonban megnehezíti, korlátozhatja az egyén személyes és közösségi életét, napi életvitelét, tanulását, munkavállalását, általában a mindennapi életben való részvételét. A fogyatékosság nem személyes probléma, hanem emberjogi kérdés, kezelése társadalmi összefogást, kollektív felelősségvállalást igényel.
A cél, hogy a sérült emberek ne maradjanak magukra nehézségeikkel, ne szigetelődjenek el, hanem a társadalom egyenrangú polgáraiként élhessenek.
Mozgáskorlátozott
Mozgáskorlátozott az a személy, aki veleszületett, vagy krónkus betegség, baleset következtében részben, vay teljesen elvesztette önállló mozgás-, hely- vagy helyzetváltoztatási képességét. Fogyatékossága látható, állapotától függően különböző segédeszközök használata szükséges. A mozgássérültek jelentős része kvalifikált, képzett munkaerő.
Látássérült
Látássérült az a személy, akinek a szemműködése zavart, csökkent vagy megszűnt. Látásképességük szerint megkülönböztethetünk gyengén látókat, alig látókat, vakokat. A látássérültek sokszor jó hallással és kiemelkedő memóriával rendelkeznek.
Hallássérült
Hallássérült az a személy, akinek hallása csökkent vagy megszűnt. Nagyothallók esetén a halllásmaradvány függvényében testközeli eszközökkel javítható a hallás. Teljes halláshiány esetén siketekről beszélünk. Kommunikációjuk szájról olvasás, jelnyelv, vagy írás-olvasás útján valósul meg. A hallássérültek többsége jó kézügyességgel és vizuális készségekkel rendelkeznek.
Értelmi sérült
Értelmi sérült az a személy, akinek általános értelmi képességeiben elmaradás mutatkozik Besorolásuk ennek mértékétől függ. Az általános szint alsó határát közelítőtől nagyon alacsony szintig terjed a besorolási skála (tanulásban akadályozott, értelmileg akadályozott). Az enyhén értelmi fogyatékos emberek többsége a munkaerőpiacon számos feladat ellátására, a betanítást követően teljességgel alkalmas. Monotónia tűrésük, megbízhatóságuk miatt bizonyos munkakörök betöltésre alkalmasabbak nem fogyatékos társaiknál.
Pszichiátriai és mentális problémákkal küzdők
A mentális problémával küzdő emberek életük egy szakaszában átestek egy hosszabb-rövidebb krízisen. Vannak, akiknél ez életük során többször is előfordul, de ennek ellenére sem lehet egy állandó jelleggel fennálló problémáról beszélni. A munka világába való visszatérés nagyban segíti a mentális problémával élőket abban, hogy túljussanak a krízisen és az arra reagáló kezelés okozta elszigetelődésen és újra teljes éltet tudjanak élni.
Figyeljünk rájuk, hogy minél kevesebb hátrányos megkülönböztetés érje őket!