Május 15-ét az ENSZ (Egyesült Nemzetek Szervezete) 1994-ben a Család Nemzetközi Napjává nyilvánította. Magyarország is csatlakozott a kezdeményezéshez.
Ezzel a kezdeményezéssel az volt a nemzetközi szervezet célja, hogy a figyelmet a családra, a társadalom legkisebb, de legfontosabb „intézményére” irányítsa. Magyarország kormánya a 2018-as évet a Családok évének nyilvánította, jelezvén ezzel, hogy kiemelten fontos a társadalmi csoportok legkisebb egysége.
A jeles nap lényege, hogy az állampolgárok figyelmét a család és a családi értékek irányába fordítsa, hálát tanúsítva a társadalom egyik legkisebb ám legfontosabb egysége előtt.
Május minden esztendőben a családok hónapja. Kezdődik Anyák napjával és záródik a Gyermeknappal. A két csodálatos ünnep mértani közepébe pedig beékelődik a Család Nemzetközi Napja
A család a támaszt, a szeretetet, az elfogadást, az ösztönző erőt, a biztos hátteret jelenti és adja tagjainak, egy biztos alap, mely életünk egészében elkísér.
A szeretetteljes, óvó és tanító szerep mellett egy családban nélkülözhetetlen és alapvető érték a jókedv, a humor, a játék. Munkahelyi gondjainkat hátrahagyva, legyen a gyermekeinkkel együtt eltöltött idő tartalmas, mosollyal, közös játékkal, együttléttel teli. Hiszen gyermekeink a tőlünk látottakat fogják megtanulni.
A világnap egy jó alkalom arra, hogy tudatosítsuk magunkban ezeket az értékeket és átgondoljuk, mit is tehetünk érvényesülésükért
A családi értékek kiállták az idők próbáját, nem csupán maradandóak, de emberi és társadalmi szempontból is alapvetőek és szükségesek. A család, a nagycsalád olyan támogatandó és védendő érték, amelynek megőrzésében, stabilitásában az állam, az önkormányzatok, az egyházak, a civil szféra és a gazdasági élet szereplőinek is szerepe van. Hisszük, hogy egy férfi és egy nő szeretetközössége, házassága természetes alapja a családnak, amely a gyermekkel, a gyermekekre mondott igennel válik még teljesebbé.
A családbarát társadalom elsősorban gyermekbarát társadalom, amely figyel a gyermekek igényeire, s ösztönzi, támogatja a vágyott gyermekek megszületését, az otthonteremtést, az anyagi biztonság megteremtését. Hisszük, hogy a Családbarát Európa nemcsak hazánk, de egész kontinensünk jövőjét jelenti: ahol több a gyermek, ott több a szeretet, és élhetőbb a világ.
Egészségfejlesztési Irodánkon keresztül programjainkkal, rendezvényeinkkel a családokat, a családok tagjait kicsiktől a szép korúakig, mindenkit szeretnénk megszólítani.
„A család azt jelenti, megosztjuk egymással a hibáinkat, a tökéletlenségeinket és az érzéseinket, miközben nem szűnünk meg szeretni egymást. De még ha szeretet árad is belőlünk, akkor sem vagyunk mindig szeretetre méltók. Ha pedig nem vagyunk tökéletesek, lényeges, hogy meg tudjunk bocsátani önmagunknak és másoknak. Azután másnap elölről kezdünk mindent. Olyan folyamat ez, mint a bimbó nyílása. Virágzás, virulás és virágba borulás.” ( Bernie Siegel)
Laukó Pálné EFI munkatárs